“Borgman” d’Alex Van Warmerdam guanya el festival d’enguany
La història d’un home, Camiel Borgman, que arriba a la vivenda d’una família burgesa situada en una urbanització. Aquest és el punt de partida de la pel.lícula dirigida per Alex van Warmerdam, que ha guanyat la 46a edició del festival internacional de cinema de Catalunya.
La resta del palmarès és aquest:
Secció Oficial Fantàstic Competició
JURAT
Fede Álvarez, Aina Clotet, Christian Hallman, Marcelo Panozzo i Miguel Ángel vivas
A la millor pel·lícula fantàstica a competició:
Borgman, d’Alex van Warmerdam
A la millor direcció (patrocinat per Gas Natural Fenosa):
Navot Papushado i Aharon Keshales per Big Bad Wolves
A la millor interpretació femenina (patrocinat per Autolica – Mercedes Benz):
Juno Temple, per Magic Magic
A la millor interpretació masculina:
Andy Lau, per Blind Detective
Al millor guió:
James Ward Byrkit, per Coherence
Als millors efectes especials:
Afflicted, de Cliff Prowse i Derek Lee
A la millor fotografia:
Larry Simith per Only God Forgives
Premi especial del jurat:
Only Lovers Left Alive, de Jim Jarmusch
Menció especial del jurat:
Jodorowsky’s Dune, de Frank Pavich
Al curtmetratge de la Secció Oficial Fantàstic a Competició (patrocinat per Fotogramas):
The Landing, de Josh Tanner
Gran Premi del Públic – El Periódico de Catalunya
Millor Pel·lícula
Jodorowsky’s Dune, de Frank Pavich
Crítica de la 45a edició
JURAT
Marta Armengou, Alejandro G. Calvo i Gerard Alonso Cassadó.
Premi José Luis Guarner:
The Congress, d’Ari Folman
Premi Citizen Kane al millor director novell:
Upstream Color, de Shane Carruth
Secció Noves Visions
JURAT
Javier Chillon, Alfons Gorina i Stephanie Zacharek.
Premi Noves Visions:
Halley, de Sebastián Hofmann
Premi “No-Ficció”:
Millius, de Zat Knutson i Joey Figueroa
Premi Petit Format:
Zoo, de Nikolas Pleskof
Premi Especial del Jurat:
Gente en Sitios, de Juan Cavestany
Secció Noves Visions Emergents – Experimenta
Premi Noves Visions Experimenta:
Capa caída, de Santiago Alvarado
Premi Noves Visions Emergents:
Escape from Tomorrow, de Randy Moore
Secció Focus Asia – Anima’t
JURAT
Xavier Catafal, Menene Grass i Cels Piñol
A la millor pel·lícula de la Secció Focus Àsia:
New World, de Park Hoon-Jung
Menció Especial de la Secció Focus Àsia:
Ugly, d’Anurag Kashyap
A la millor pel·lícula d’animació:
The Fake, de Yeon Sang-Ho
Menció Especial de la Secció Focus Àsia:
Anime Mirai, de Kazuhide Tomonaga, Toshihisa Kalya, Shinpel Mlyashita i Hiroshi Kawamata
Al millor curtmetratge d’animació:
Peau de chien, de Nicholas Jacket
Méliès d’Argent
JURAT
Fouad Challa, Miquel Fañanàs i Álvaro Iglesias
Al llargmetratge de la Secció Oficial Europeu Fantàstic a Competició (Méliès d’Argent):
Enemy, de Denise Villeneuve
Al curtmetratge de la Secció Oficial Europeu Fantàstic a Competició (Méliès d’Argent):
The Body, de Paul Davis
Al llargmetratge de la Secció Oficial Fantàstic Panorama a Competició:
The Colony, de Jeff Renfroe
Menció Especial al llargmetratge de la Secció Oficial Fantàstic Panorama a Competició:
Frankenstein’s Army, de Richard Raaphorst
Secció Brigadoon
JURAT
Joan Lafulla, Sam i Susana Soldado
Al millor curtmetratge Brigadoon:
El último onvre bibo, de Daniel Aguirre i Luna Martín
Carnet Jove
JURAT
Carles Carvajal (president), Vanessa Leiva, Victor Parkas i Marc Tortosa.
Premi Jurat Carnet Jove a la millor pel·lícula oficial Fantàstic Competició Sitges 46:
Coherence, de James Ward Byrkit
Millor pel·lícula de la Secció Midnight X-Treme:
100 Bloody Acres, de Colin Cairnes i Carmeron Cairnes
Phonetastic Mobile Sitges Film Festival
JURAT
Glòria Fernández, Mike Hostench i Diego López
Premi Phonetastic al millor curt enregistrat amb telèfon mòbil:
The Other Side, de Conrad Mess
Menció Especial Phonetastic al millor curt enregistrat amb telèfon mòbil:
Ecos, de Carlos J. Marín
Menció Especial Phonetastic al millor curt enregistrat amb telèfon mòbil:
La boca del león, d’Alfonso García López
SGAE – Nova Autoria
JURAT
Lluís Arcarazo, Àlex Martínez Casanova i Mireia Ros
Millor direcció:
Tànit Fernández i Isaac Rodríguez, per Espés, presentat per la Universitat Pompeu Fabra
Millor guió:
Eugenio Canevari, per Gorila baila, presentat per Bande à Parte
Millor guió exaequo:
Tànit Fernández, per Espés, presentat per la Universitat Pompeu Fabra
Millor música original:
Álvaro Lafuente, compositor de la banda sonora del curt Dinosaurio, presentat per l’ESCAC
[/embed]